Tři způsoby jak vytvořit časosběrné video

Tento článek vás uvede do světa časosběrného filmování. Seznámí vás se základními aspekty této techniky. Vysvětlí, jak si sami můžete vytvořit dokonale sestříhané časosběrné video; jaké budete potřebovat vybavení atd.

Pojďme začít!

Co je časosběrné video?

Časosběrné video je postup, při kterém jsou jednotlivé snímky výsledného videa zachycovány s určitým časovým intervalem. Tento interval je delší než ten, ve kterém jsou následně snímky promítány.

Díky tomuto způsobu zachycení scény jsme schopni zrychlit postupující děje do té míry, že můžeme zobrazit něco, čeho si při pozorování pouhým okem nevšimneme (například relativní pohyb hvězd; zřetelné otáčení mraků; tání kostek ledu ve sklenici a podobně).

Technologie časosběrného snímání nabízí působivé efekty a je možné ji využít u různých žánrů od přírodopisných dokumentů až po tvorbu reklamního klipu nebo vyprávění příběhů.

Zde jsou tři metody natáčení časosběrných videí.

Metoda 1: Snímání časosběrnou kamerou

Při natáčení časosběrných videí je potřeba sledovat postup s následujícími kroky:

První krok: Použijte kameru AKASO brave7 LE nebo jakoukoli jinou kameru, která má funkci časosběrného snímání. Umístěte ji na stativ a vše bezpečně zajistěte. Je důležité, aby se kamera po celou dobu časosběrného snímání vůbec nepohnula. Výjimkou je situace, kdy používáte otočnou hlavu nebo motorizovaný slider.

Druhý krok: Připojte ke kameře intervalometr. U některých kamer a fotoaparátů je k dispozici jako funkce, ale jiné tuto funkci nemají. V každém případě nyní zadejte časový interval. Interval může být jakýkoli v závislosti na scéně, a také na tom, jaký objektiv používáte. Doporučený interval je 1 až 5 sekund.

Třetí krok: Je důležité, abyste kameru nebo fotoaparát přepnuli do manuálního režimu. Nechcete totiž, aby se expozice v průběhu snímání měnila. Pokud byste například snímali časosběrný záznam v režimu priority clony, je možné, že by se vám obraz ve videu blikal.

Čtvrtý krok: Sledujte expozici a ujistěte se, že nedochází k přepalům světel. Musíte také nastavit ruční ostření objektivu, aby fotoaparát v průběhu snímání časosběrného videa nepřeostřoval.

Pátý krok: Pokud používáte digitální zrcadlovku, ujistěte se, že je hledáček zakrytý, protože průnik světla by mohl ovlivnit expozici a výsledkem by bylo opět blikání obrazu výsledného videa.

Šestý krok: Abyste se ujistili, že máte správně nastavenou kompozici, zaostření a expozici, pořiďte zkušební snímek.

Sedmý krok: Zvažte počet snímků, které chcete pořídit. V Evropě je standardní snímková frekvence 25 snímků za sekundu, takže abyste získali 10 sekund záznamu; budete muset pořídit 250 snímků.

Osmý krok: V okamžiku, kdy jste spokojeni s polohou, místem a nastavením, měli byste stisknout tlačítko „Start“ na intervalometru nebo ekvivalentní tlačítko na fotoaparátu, který používáte. Poté nechte časosběrný záznam běžet po předem stanovenou dobu snímání.

Metoda 2: Použijte telefon

Dříve bylo vytváření časosběrného videa velmi zdlouhavé. Museli jste pořídit jednu nebo dvě fotografie za sekundu a pak je vložit do aplikace. Vytváření časosběrných snímků na iPhonu je však stejně snadné jako nahrávání videa.

Zde se dozvíte, jak natočit časosběrné video s iPhonem:

První krok: Spusťte aplikaci iPhone Camera.

Druhý krok: Přejeďte prstem po dostupných možnostech pod obrazovkou a vyhledejte možnost časosběrného videa.

Třetí krok: Klikněte na možnost Časosběrné video: Jedním stisknutím červeného tlačítka nahrávání zahájíte nahrávání.

Čtvrtý krok: Stiskněte tlačítko: Stisknutím červeného tlačítka nahrávání ukončíte.

 

Několik věcí, které je třeba vzít v úvahu při nahrávání časosběrného záznamu na iPhonu:

Ujistěte se, že používáte stativ: Abyste dosáhli nejlepších výsledků, měl by být iPhone po celou dobu na stejném místě.

Vytvořte si dostatek času na nahrávání. Natáčení po dobu přibližně 30 minut vám poskytne spoustu záběrů, se kterými si budete moci hrát.

Uzamkněte expozici a zaostření. Pokud necháte zapnutou automatickou expozici a zaostřování, bude se světlo a zaostření každého snímku měnit.

Přestože natáčení časosběrného videa pro vás může být v tuto chvíli stejně snadné jako natáčení běžného videa, jsou zde některé nuance, které si osvojíte v průběhu natáčení. Pokud s natáčením časosběrných snímků teprve začínáte a nedaří se vám podle vašich představ, nestresujte se tím. Zkoušejte dál natáčet a průběžně dolaďujte jednotlivé detaily.

Metoda 3: Úprava časosběrného videa (profesionální způsob)

Je velmi pravděpodobné, že kamera, kterou používáte, za vás výsledné video vytvoří. Nicméně pokud to vaše kamera/fotoaparát neumí, zde je postup krok za krokem:

První krok: Importujte všechny fotografie do aplikace Lightroom a ujistěte se, že jsou časosběrné fotografie odděleny.

Druhý krok: Upravte jednu z fotografií, doporučujeme vybrat fotografii ze středu sekvence, a jakmile budete hotovi, zkopírujte všechna nastavení na ostatní fotografie. Doporučený poměr stran by měl být 16×9.

Třetí krok: V případě, že chcete mít v obraze nějaký snímek, použijte následující postup: 1: Fotografie exportujte jako .jpg ve FullHD rozlišení. Doporučené rozměry jsou 1920×1080 pixelů.

Čtvrtý krok: Spusťte Photoshop, klikněte na okno a upravte pracovní plochu na Motion.

Pátý krok: Klikněte na soubor a poté na otevřít. Vyhledejte složku, ve které jsou uloženy exportované fotografie.

Krok šest: Nastavte preferovanou snímkovou frekvenci.

Sedmý krok: Vaše video se zobrazí na časové ose ve spodní části stránky. Odtud si můžete přehrát ukázku a vyzkoušet, jaké to je. Mějte na paměti, že video se napoprvé nepřehraje plynule, protože soubory se stále renderují.

Osmý krok: Pokud jste s výsledkem spokojeni, můžete nyní video exportovat.

Devátý krok: Své video můžete libovolně přejmenovat.